Cestno kolo je splošen izraz za vrsto kolesa, ki je zasnovana predvsem za kolesarjenje po asfaltu. Zanj je značilno, da ima ozke pnevmatike, v večini primerov lahek okvir, krmilo pa je oblikovano tako, da ima kolesar roke lahko v različnih položajih.
Čeprav ste verjetno že trdno odločeni, da je cestno kolo najboljša izbira med vsemi vrstami koles, pa morate že zdaj imeti v mislih, da vam bodo v specializiranih trgovinah ponudili kar nekaj različnih vrst cestnih koles. Vsa so sicer namenjena nabiranju kilometrov po asfaltiranih cestah, vendar se med seboj razlikujejo po geometriji, predvsem pa po materialu, iz katerega so izdelana.
Materiali in geometrija cestnih koles
Za zmogljivejša in zato nekoliko dražja cestna kolesa je značilno, da so njihovi okvirji izdelani iz ogljikovih vlaken. Ta zagotavljajo odlično togost okvirja, majhno težo in absorbcijo tresljajev podlage. Cestna kolesa nižjega cenovnega razreda so najpogosteje izdelana iz aluminijastih zlitin, zato so nekoliko težja.
Cestno kolo ima lahko zasnovano tekmovalno geometrijo. Takšno kolo je primerno za izjemno dobre rekreativce, bivše tekmovalce in vse kolesarje, ki si želijo izjemno hitre vožnje. V specializirani trgovini vam bodo prodajalci ponudili tudi cestno kolo, pri katerem je geometrija zasnovana tako, da omogoča nabiranje večjih količin kilometrov. Položaj telesa je v tem primeru pokončnejši, kar je za telo manj naporno. Ta geometrija je primerna za rekreativce in tekmovalce na vzdržljivostnih tekmah.
Vrste cestnih koles
Če ste do zdaj mislili, da obstaja le en tip cestnega kolesa, vas moramo obvestiti, da ste se motili. V nadaljevanju vam predstavljamo pet najbolj poznanih in priljubljenih vrst cestnih koles.
1. Cestna specialka
Cestne specialke so med bolj razširjenimi vrstami cestnih koles. Namenjene so le urejenim tlakovanim podlagam. Njihov okvir je najpogosteje narejen iz ogljikovih vlaken, ki so izpodrinila aluminij in jeklo. Ogljikova vlakna so namreč lažja in bolje blažijo udarce ter tresljaje s podlago.
Za specialke je značilen izjemno nizek, naprej nagnjen položaj telesa. To olajša vožnjo pri večjih hitrostih. In kako je z menjalniki pri tej vrsti cestnega kolesa? Za nižje cenovne razrede so značilni klasični menjalniki z žičnimi prenosi med predstavnimi ročicami na krmilu. Za višje cenovne razrede pa so značilni menjalniki z brezžičnimi prenosi. Za prestavljanje torej poskrbi elektrika. Sicer pa specialke sodijo med nekoliko dražje vrste koles.
2. Hibridno kolo
Hibridna kolesa so cenejša, a še vedno zelo hitra alternativa cestnega kolesa. Če si torej pri vožnji s kolesom še vedno želite biti hitri in to na tlakovanih cestah, so ta kolesa odlična izbira za vas.
Hibridna kolesa boste našli tudi pod imenom »fitness« kolesa. In kaj jih najbolj loči od specialk? Krmilo. Zanj velja, da je povsem ravno. Posledično je temu primerno prilagojena tudi geometrija krmila. Menjalniki so enaki kot pri specialkah, vsekakor pa imajo prilagojene ročice. V ponudbi boste v primerjavi s specialkami našli manj takšnih koles, so pa cenovno, kot že omenjeno, veliko ugodnejša.
3. Specialka za makadam
Če si boste s cestnim kolesom želeli voziti tudi po makadamskih poteh in na slabše urejenih poteh, boste izbirali med specialkami za makadam. Našli jih boste pod imenom »gravel« kolesa. Zanja je značilno večjemu udobju prilagojena geometrija.
Njihova vozna tehnika vam bo omogočala odlično vožnjo tudi na slabših podlagah. Od ostalih cestnih koles se na prvi pogled ločijo po širših vilicah. Te omogočajo montažo širših in bolj grobih pnevmatik.
4. Treking kolo
Treking kolo lahko uvrščamo tako med cestna kot tudi gorska kolesa. Geometrija teh koles kolesarjem omogoča pokončno držo, na tlakovanih cestah pa tudi dovolj velike hitrosti. Vsekakor se odlično obnesejo na slabših makadamih ter pri vožnji v klanec. Vzmetene spodnje vilice blažijo močnejše udarce.
Treking kolesa priporočamo rekreativnim kolesarjem brez ambicij po velikih tekmovanjih. Prav tako vsem tistim, ki se radi udobno vozite, tudi na večjih razdaljah, in se med vožnjo ne ustrašite niti manj urejenih makadamov. Treking kolo lahko opremite s prtljažnikom, zaščitno strešico in drugo potrebno opremo.
5. Potovalno cestno kolo
Za potovalno cestno kolo je značilen udoben in trpežen okvir. Nanj lahko pritrdite več prtljažnikov, obenem obesite še več potovalnih torb.
Njegov okvir je zasnovan za udobno sedenje in je zelo trden. Kot tak ni narejen iz ogljikovih vlaken, temveč iz kovine, na primer aluminija.
Po cestno kolo v specializirano trgovino
Ugotovili ste, da je izbire cestnih koles kar veliko. Pred nakupom je torej pomembno, da se dokončno odločite, ali ste bolj športno usmerjeni kolesar ali vam je ljubša rekreativna ležernost ali pa bi s kolesom predvsem radi potovali.
Svetujemo vam, da najprej preverite spletno ponudbo (npr. spletno trgovino Extremevital.com), kjer boste spoznali različne modele cestnih koles. Preverite podrobnosti, zapišite si modele, ki se vam najbolj dopadejo, nato pa obiščite fizično trgovino. Strokovno podkovan prodajalec vam bo na podlagi vaših želja priporočil ustrezno cestno kolo ter vam svetoval glede nakupa morebitne dodatne opreme.
Ponudbe na trgu je več kot dovolj, zato ste lahko prepričani, da boste našli cestno kolo, ki bo ustrezalo tako vašemu okusu kot tudi načinu in pogostosti vožnje.