Iščete svoj prvi par pohodniških čevljev? So podplati stare obutve obrabljeni? Morda želite kupiti nove čevlje le zato, ker ste se starih naveličali? Tu je nekaj nasvetov, s katerimi boste izbrali primerno obutev za pohodništvo. Pohodniški čevlji ne pomenijo nujno bolečih nog in žuljev. Če boste izbrali pravi par, boste v pohodih in hribolazenju zagotovo uživali.
Katere vrste pohodništva se bom lotil?
To je prvo vprašanje, ki si ga morate zastaviti pri izbiri obutve za pohodništvo. S tem mislimo:
- Po kakšnem terenu boste hodili?
- Kako težak bo vaš nahrbtnik?
- Kako dolgo boste hodili in kakšen bo vaš tempo?
Teren
Glede na zahtevnost v splošnem obstajajo tri vrste terenov:
- enostavne poti,
- neravne poti,
- brezpotja.
Za lahke in enostavne poti so primerni nizki, lahki in prilagodljivi čevlji, ki so udobni za nošenje in zmanjšajo utrujenost. Dodatno blaženje izboljša udobje čevljev.
Bolj kot je teren tehničen, trši podplat boste potrebovali, s čimer postane pohodniška obutev bolj stabilna. Zato so boljša izbira višji pohodniški čevlji, pri katerih so dobrodošle dodatne ojačitve na prstih in peti, bočna zaščita in zaščita narta.
Vodoodpornost obutve za pohodništvo je odvisna predvsem od vremenskih razmer. Nepremočljiva membrana, kot je GORE-TEX membrana, ščiti stopala pred vlago, vendar so pohodniški čevlji zaradi tega manj zračni in se vam v toplem vremenu v njih noge potijo.
Teža nahrbtnika
Na izbiro obutve za pohodništvo vpliva tudi teža nahrbtnika. Pohodniški čevlji, ki jih boste izbrali, bodo odvisni od tega, kako oddaljen je vaš pohod in koliko časa nameravate hoditi. Priporočamo vam, da je vaš nahrbtnik čim lažji in da vzamete s seboj le najnujnejše stvari.
Lahek nahrbtnik je manj utrujajoč za nošenje in ga boste dalj časa lahko prenašali. Če teren dopušča, lahko v tem primeru izberete lahke in prilagodljive pohodne čevlje. Če pa morate dodatno nositi še šotor, kuhalnik in hrano, poiščite trde pohodne čevlje, ki vam bodo zagotavljali dodatno stabilnost.
Dolžina in tempo pohoda
Dolžina in tempo pohoda je zelo subjektivna. Enourni pohod po lahki poti vas zagotovo ne bo tako utrudil kot na primer ena ura hoje po zahtevnem tehničnem terenu. Tudi telesna pripravljenost je med pohodniki zelo različna, zato si besedo »dolgo« lahko razlaga vsak po svoje.
V splošnem velja, da za krajše sprehode izbirate lahko in prilagodljivo obutev za pohodništvo, za daljše pohode pa pohodniške čevlje, ki nudijo dobro stabilnost in podporo.
Kako izkušen sem v pohodništvu?
Pred izbiro obutve si vzemite čas in razmislite o svoji stopnji pripravljenosti na pohodništvo. To pomeni, da si jasno in pošteno odgovorite na naslednja vprašanja:
- Kako pogosto grem na pohod?
- Koliko izkušenj imam s pohodništvom?
- Po katerih vrstah terena hodim?
Vaša stopnja pohodništva vam bo pomagala pri izbiri primerne obutve, ne glede na to, ali boste na koncu izbrali čevlje z dodatno oporo ali lažje čevlje.
Kakšna je moja telesna kondicija?
Da ne bi naredili napake pri izbiri ustrezne obutve za pohodništvo, objektivno ocenite svojo telesno pripravljenost.
Lahke in nizke pohodniške čevlje izberite, če hodite le nekaj mesecev in nimate veliko izkušenj, vendar hitro napredujete, saj redno hodite na pohode. Ti postajajo vedno bolj tehnično zahtevni. Ta vrsta čevljev je prav tako primerna, če si pri pohodništvu nikoli niste poškodovali gležnja in ste v dobri telesni kondiciji, saj redno izvajate vzdržljivostne športe.
Če ste izkušen pohodnik in že vrsto let hodite v gore, vendar ste si zaradi zvina gležnja morali vzeti nekaj mesečni premor, se odločite za stabilne, visoke čevlje, ki bodo nudili dobro podporo gležnjem.
Glavne lastnosti obutve za pohodništvo
Ko dobro razmislite o svojih izkušnjah s pohodništvom, se morate končno odločiti, katere lastnosti so za vas pomembne.
Trdota pohodniških čevljev
- Togi in robustni pohodniški čevlji vam nudijo stabilnost na tehničnem terenu.
- Prilagodljivi pohodniški čevlji sledijo gibanju nog in vam omogočajo večjo svobodo gibanja.
Visoki ali nizki pohodniški čevlji
- Visoki pohodniški čevlji dobro podpirajo gležnje.
- Nizki pohodniški čevlji gležnjem omogočajo svobodnejše gibanje.
- Srednje visoki pohodniški čevlji, ki segajo do gležnjev.
Dodatna zaščita ali lahki čevlji
- Pohodniški čevlji z ojačitvami (gumijasti prsti, ščitniki za peto, bočna zaščita in zaščita narta) nudijo dodatno zaščito, če hodite po strmih terenih, skalnatih poteh ali brezpotjih.
- Lahki pohodniški čevlji zmanjšujejo utrujenost, vendar niso tako trpežni.
Obutev za pohodništvo vedno preizkusite!
Ko ste končno ugotovili, katera vrsta obutve za pohodništvo vam najbolj ustreza, je čas za njihov nakup. Ne glede na to, ali čevlje kupujete preko spleta ali v trgovini, jih vedno preizkusite.
Začnite tako, da si obujete dober par pohodniških nogavic. Pomembno je, da se pohodniški čevlji popolnoma prilegajo anatomiji vaših stopal, kar pomeni, da ne smete občutiti nobenih pritiskov.
Kako izbrati ustrezno velikost pohodniških čevljev?
- Pohodniške čevlje vedno preizkušajte ob koncu dneva in s pohodniškimi nogavicami.
- Ko imate obute čevlje, morate imeti na peti za en prst prostora.
- Če se odločate med dvema velikostma, izberite večjo in uporabite vložek za čevlje.
Stopnja telesne pripravljenosti se neprestano spreminja in samo redna analiza vaše pohodniške dejavnosti vam bo omogočila ustrezno nadgradnjo opreme – vključno z obutvijo za pohodništvo.