Če se morate v avtu, preden se odpeljete na pot, obvezno pripeti z varnostnim pasom, zakaj bi na kolo skočili brez kolesarske čelade? Ste se ob tem kaj zamislili? Najverjetneje! A ob tem je potrebno poudariti, da ni kar vsaka kolesarska čelada primerna.
Pred nakupom čelade temeljito raziščite vsa priporočila za najkakovostnejšo čelado. Sicer pa pri izbiri radi pomagajo strokovno podkovani prodajalci. Obenem poudarjamo, da nikoli ne kupujte rabljene čelade – ne veste namreč, ali je bila morda že udeležena v kakšni nesreči. Ni nujno, da so posledice nesreče na njej vidne, zagotovo pa drži, da vas takšna čelada ne more ustrezno zaščititi pred morebitnimi poškodbami.
Zanimivo bi bilo pokukati tudi v zgodovino čelad za kolesa – čelade so se skozi leta močno spremenile, ponudba pa je iz leta v leto večja. Za vas smo pripravili nekaj najkoristnejših nasvetov, ki se vam jih splača upoštevati pri nakupu nove kolesarske čelade.
1. Kako izbrati najustreznejšo vrsto kolesarske čelade?
Na trgu so vam na voljo kolesarske čelade v treh različnih vrstah. To so rekreacijske, ki jih pogosto imenujemo tudi večnamenske in priložnostne, cestne in gorske. Ne glede na vrsto nosijo skupni imenovalec: namenjene so zaščiti glave pred udarci, obenem pa naj bi bile čim lažje in udobnejše.
- Rekreacijske čelade so dobrodošla izbira za vse vrste kolesarjenja. Prav tako so dobra izbira za rolkanje. Takšna vrsta čelade pogosto vključuje tudi ščitnik za zaščito pred soncem.
- Cestna čelada je primerna izbira, če med vožnjo želite biti zaščiteni s čelado manjše teže, odličnega prezračevanja in aerodinamične zasnove.
- Gorske čelade pa so zasnovane tako, da vam ponujajo izjemno učinkovito prezračevanje že pri majhnih hitrostih. Prepoznane so predvsem po vizirju, izboljšani pokritosti zadnje strani in trdnosti. Omogočajo varno prileganje, medtem ko se soočate s težjimi tereni. Nekatere med njimi ponujajo še zaščito celega obraza. To je zlasti koristno, ko gorski kolesar vozi po strmem terenu navzdol.
2. Kakšna mora biti konstrukcija kolesarske čelade?
Večina sodobno zasnovanih čelad za kolesa ima konstrukcijo v kalupu. To pomeni, da se zunanja lupina ter notranja obloga stopita brez uporabe kakršnih koli lepil. Rezultat je lahek, toda izjemno močan model čelade. Za večino kolesarjev takšna konstrukcija ni nujna, a za tiste, ki so pristaši večjih hitrosti, je lažja čelada veliko primernejša.
Konstrukcija školjka pomeni, da je čelada prekrita s trdo plastično lupino, ki čelado drži skupaj ob morebitnem trku. Zagotavlja odpornost na predrtje in omogoča, da čelada ob trku zdrsne – torej učinkovito ščiti glavo in vrat.
3. Kaj omogoča podloga kolesarske čelade?
Podloga kakovostno izdelane čelade je narejena iz ekspandirane polistirenske pene. Ob udarcu podloga razprši silo in s tem zaščiti glavo. Poskrbite, da se bo podloga povsem udobno prilegala vaši glavi.
4. Katere so še druge ključne značilnosti kolesarske čelade?
Pri izbiri nove čelade bodite pozorni še na prezračevanje, ščitnik, pasove in opremo za udobno nameščanje las.
Odprtine pri čeladi povečajo pretok vetra nad glavo, tako da vam je med vožnjo prijetno hladno in udobno. Več kot je zračnikov, lažja je čelada. Na čeladi je dobro imeti pritrjen tudi ščitnik pred soncem. Nekatere pa so opremljene še s posebnimi dodatki, ki omogočajo udobno nameščanje las – to je predvsem pomembno za kolesarje z daljšimi lasmi.
5. Katera velikost čelade bo prava?
Ustrezno velikost čelade boste najlaže določili tako, da okoli najširšega dela glave ovijete prožni trak; to je približno 2 do 3 centimetre nad obrvmi.
Znani so splošni parametri za velikost čelad:
- zelo majhna čelada ima obseg pod 51 cm;
- majhna čelada ima obseg 51–55 cm;
- srednja 55–59 cm;
- velika 59–63 cm;
- zelo velika nad 63 cm.
Sicer pa se lahko ozirate na velikost kolesarske čelade glede na spol:
- ena velikost za moške je od 54 do 61 centimetrov;
- ena velikost za ženske je od 50 do 57 centimetrov;
- ena velikost za otroke je od 46 do 57 centimetrov.
Če obseg vaše glave meri ravno nekje vmes, je bolje, da izberete manjšo velikost. Nekateri strokovnjaki predlagajo, da je v tem primeru dobro tudi, da pod čelado nosite primerno kapo.
6. Kakšna je ustrezna nastavitev kolesarske čelade?
Kolesarska čelada mora biti čim vidnejša in čim bolj odsevna. Pri nameščanju je najpomembneje, da jo pravilno prilagodite velikosti svoje glave. Čelada se mora tesno prilegati glavi, obenem pa vas ne sme tiščati.
Pasovi čelade se morajo lepo prilegati obrazu. Sponka za zapiranje mora ležati pod brado; med sponko in brado mora biti za en prst prostora.
Predstavili smo vam nekaj ključnih nasvetov pri izbiri kolesarske čelade. Če boste nasvete upoštevali, vam zagotavljamo nakup ustrezne čelade za kolesarske podvige. Ne pozabite pa seveda niti na ustrezno vzdrževanje oziroma nego čelade.