Vsi ga poznamo in obožujemo – lepljiv, kremast, včasih omamno hrustljav oreščkov namaz, ki mu konkurenčna masla iz oreščkov resnično ne morejo konkurirati.
Arašidov namaz je idealen spremljevalec čokolade, želeja, banan, jabolk ali celo samo žlice. Je sestavni del številnih obrokov, prigrizkov in sladic. Bogat je s hranilnimi snovmi in lahko deluje kot dober vir beljakovin in maščob. V nadaljevanju opisujemo, kaj točno je v tej poslastici in kako vpliva na naše telo, dotaknemo pa se tudi tega, kako zdravo arašidovo maslo sploh je.
Kaj je arašidov namaz?
Za izdelavo arašidovega namaza potrebujete le arašide, saj namaz v svoji najosnovnejši obliki izvira iz mletih arašidov. Sol nikakor ni obvezna, nekatere znamke pa dodajajo sladkor, rastlinska olja in celo koruzni sirup, kar zmanjšuje njegovo zdravstveno vrednost. Če se torej držite osnovnih sestavin, lahko dobite vse hranilne vrednosti arašidov brez nepotrebnih dodatkov.
Po podatkih ameriškega ministrstva za kmetijstvo (USDA) vsebuje 28 gramov arašidov (tipična porcija za prigrizek za eno osebo) naslednje sestavine:
- 160 kalorij,
- 7 g beljakovin,
- 2 g vlaknin,
- 1 g sladkorja,
- 14 g maščob,
- 5 g ogljikovih hidratov.
Zdravstvene koristi arašidovega namaza
Če ste ljubitelj arašidovega masla in imate nemalokrat slabo vest, ker je le-to stalnica v vaši shrambi, naj vas potolažimo, saj ima namaz tudi veliko koristi za zdravje.
Arašidi so namreč odličen vir beljakovin, maščob, niacina, magnezija, vitamina E, biotina in bakra. Ker je arašidov namaz tako bogat vir vitaminov in hranilnih snovi, je na splošno odličen dodatek k prehrani iz več razlogov. Naštevamo 5 koristi arašidovega namaza za zdravje.
1. Podpira izgubo telesne teže
Pogosto ima arašidov namaz slab sloves zaradi svoje vsebnosti maščob, vendar so maščobe bistvena sestavina za občutek zadovoljstva, kar pomeni, da lahko na primer s kombinacijo sadja in arašidovega masla dosežemo občutek sitosti dlje, kot če bi jedli samo sadje. Zaradi tega učinka nasičenosti je arašidov namaz odlična izbira, če imate cilje za zmanjšanje telesne teže.
2. Pomaga pri obnovi mišic
Beljakovine, ki jih vsebujejo arašidi, kar je približno 8 gramov na porcijo, lahko pomagajo pri izgradnji in obnovi mišic. Raziskave že vrsto let kažejo, da povečan vnos beljakovin prispeva k mišični moči in omogoča ohranjanje mišične mase skozi vse življenje.
Arašidov namaz vsebuje tudi magnezij in kalij, ki sta bistvena minerala za delovanje in razvoj mišic. Fosfor tako pomaga pri sintezi beljakovin za rast, vzdrževanje in obnovo celic in tkiv. Arašidi zagotavljajo približno 50 % potrebnega dnevnega vnosa fosforja.
3. Zmanjšuje tveganje za bolezni srca in sladkorno bolezen
Arašidi vsebujejo veliko mononenasičenih maščob, ki so pogosto povezane z zmanjšanjem holesterola in srčnih bolezni. Ko zdrave maščobe v prehrani nadomestijo nasičene maščobne kisline, namreč znižajo raven LDL (slabega holesterola), raven HDL (dobrega holesterola) pa pustijo na miru.
Poleg tega lahko uživanje bolj zdravih maščob, kot so tiste v arašidovem namazu, pomaga zmanjšati tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2, kakor potrjuje in navaja Ameriško združenje za sladkorno bolezen.
4. Izboljšuje zdravje črevesja
Arašidi vsebujejo približno 2 grama vlaknin na porcijo, kar je dokazano koristno za zdravje črevesja. To je zato, ker prehranske vlaknine krepijo naš mikrobiom (vse bakterije, ki živijo v črevesju), ki uravnava prebavo, krepi odpornost in zmanjšuje vnetja.
Poleg tega se lahko telo z zdravim mikrobiomom zaščiti pred vsemi škodljivimi patogenimi organizmi, ki jih lahko zaužijemo z onesnaženo vodo ali hrano.
5. Vsebuje protirakave lastnosti
Arašidov namaz vsebuje bioaktivne spojine, kot so fitosteroidi in kislina, ki lahko pomagajo v boju proti raku. Druga antioksidativna hranilna snov, ki jo najdemo v arašidih in arašidovem maslu, je vitamin E, ki po podatkih Nacionalnega inštituta za zdravje (NIH) ščiti celice pred poškodbami zaradi prostih radikalov, ki so pogosto predhodnik razvoja raka.
Katere vrste arašidovega namaza priporočajo nutricionisti?
Najbolj zdrave vrste arašidovega namaza so pogosto označene kot naravne, saj vsebujejo arašide, morda še nekoliko soli in nič drugega. Nutricionisti tako priporočajo, naj poiščemo blagovno znamko, ki vsebuje le arašide in sol, vendar imajo veliko vlogo pri tem tudi vaše brbončice.
Njegove izdelave pa se seveda lahko pogumno lotite kar sami. Če ste drzni in ustvarjalni, je to najbolj zdrava in tudi najbolj ekonomična možnost. Vse, kar potrebujete, so mešalnik oz. kuhinjski robot, arašidi in malo soli. Le bodite potrpežljivi, da se zmes dobro premeša.