Zelo pogosto slišimo frazo, da nekoga »boli grlo«. S tem opišemo bolečino ali neprijetno praskanje, ki ga čutimo v zgornjem delu dihalnih poti, pri čemer nas velikokrat pravzaprav boli žrelo. Žrelo se nahaja direktno za ustno votlino in deluje kot vez dihalne in prebavne poti, grlo pa leži pod žrelom in ga občutimo predvsem pri dejanju govora. Najpogostejše in v večini primerov nenevarne so torej bolečine v žrelu in ne grlu.
Na ta način lahko z lociranjem bolečine lažje opredelimo, ali se vnetje oziroma druge neželene spremembe razvijajo na področju žrela ali grla. Vnetje žrela je namreč eden najzgodnejših simptomov navadnega prehlada, ki v večini primerov ni zdravju ogrožajoč. Prehlad ali gripna obolenja prepoznamo še po izcedkih iz nosu, kihanju ter splošni utrujenosti. Po drugi strani lahko dolgotrajna hripavost brez dodatnih simptomov, kjer gre za obolenje znotraj grla, nakazuje na resnejše bolezni.
Kako ravnati, ko se pojavi bolečina ali praskanje v zgornjem delu dihalne poti?
Preventivna zaščita
Kot pri vseh drugih zdravstvenih vprašanjih je najboljša oblika zdravljenja – zaščita, da do bolezni sploh ne pride. Navadni prehlad se na primer hitro širi z medsebojnimi stiki, zato je dobro, da se izogibate ljudem, ki kažejo bolezenske znake oziroma uporabljate zaščitno opremo.
Z raznoliko prehrano, s katero v telo vnašate zadostne količine vitaminov ter drugih hranil, boste poskrbeli, da bo vaš imunski sistem, ko bo do vnetja prišlo, pripravljen in dobro opremljen za boj z okužbo. Pri splošni telesni odpornosti koristijo tudi skrb za hidracijo, zadosten počitek, redna rekreacija ter osebna higiena.
Preverite tudi: 4 vrste sadja z visoko vsebnostjo vitamina C
Kako bolečino v grlu zdraviti doma?
V večini primerov je bolečino v grlu ali žrelu možno oskrbeti in preboleti doma. Pomembno je, da si vzamete dovolj časa za počitek, saj se bo tako vaše telo osredotočilo na boj proti okužbi. Poskrbeti morate za zagotavljanje hidracije. Priporočljivo je, da redno pijete topel čaj z medom in limono. Za vnetje so še posebno primerne zeliščne mešanice.
Vlažilec za zrak pa bo poskrbel, da suh zrak v vašem domu ne bo še dodatno sušil obremenjenega grla ali žrela. Med domače pripravke za blaženje bolečine sodi tudi grgranje vode, v katero ste umešali čajno žličko soli. Nekateri pa si za hlajenje oziroma blaženje vnetja privoščijo kar sladoled.
Bolečine ali lažja vnetja dihalnih poti je dobro lajšati še z antiseptiki v pastilah. Učinkovine v njih preprečujejo, da bi se okužba širila ter jo počasi zdravijo. V lekarnah jih je mogoče dobiti v različnih oblikah, okusih in jakostih, glede na potrebe posameznika. Pomembno je, da pastile jemljete po predloženih navodilih. Z dolgim zadrževanjem v ustih se bodo učinkovine tam namreč obdržale dlje.
Je vnetje žrela razlog za obisk zdravnika?
Velikokrat bolečina v zgornjem delu dihalnih poti odide sama, po nekaj dneh. Še posebej, če smo telesu pomagali z okrevanjem doma. Včasih pa je za uspešno zdravljenje nujen tudi obisk zdravnika. Nekatera bakterijska vnetja grla in žrela je namreč mogoče ozdraviti le z antibiotiki.
Če se ob bolečini v grlu ali žrelu pojavi hripavost, če je oteženo požiranje, dihanje ali govorjenje, ali pa imate visoko povišano temperaturo, ki ne pada, se obrnite po nasvet zdravnika. Strokovno pomoč poiščite tudi v primeru zateklih oziroma povečanih vratnih bezgavk ali občutka močne otrdelost in negibljivosti vratu. To so simptomi, ki posebej ob pomanjkanju simptomov navadnega prehlada (kihanje, izcedek in nosu …) kažejo na možnost resnejših obolenj, povezanih z glasilkami ali mandlji, lahko tudi na hujše oblike glivičnih obolenj.
Na zdravnika se obrnite tudi v primeru, če sicer milejši simptomi trajajo dlje časa in ne kažejo izboljšanja tudi po zdravljenju doma. Z večjo pozornostjo je potrebno spremljati razvoj bolečin v dihalnih poteh pri otrocih, mlajših od šest let, nosečnicah, doječih materah, kroničnih bolnikih in drugih rizičnih skupinah.