Smučarska čelada predstavlja obvezno varnostno opremo, ki jo je treba uporabljati pri izvajanju aktivnosti na belih strminah. Izbrati pa je treba takšno, ki je posebej zasnovana za predvideni namen, na primer za smučanje ali deskanje na snegu.
Tokrat bomo pozornost namenili nakupu nove smučarske čelade. Pri izbiri boste morali med drugim paziti na njeno konstrukcijo, velikost in nekatere dodatke oz. funkcije.
Lastnosti čelade za smučanje
Tako kot se denimo čevlji za tek razlikujejo od pohodnih čevljev, se tudi smučarske čelade razlikujejo od kolesarskih. Imajo namreč posebne lastnosti, kot so podloge za odvajanje vlage, pokrivala za ušesa, specifični materiali in podobno.
Zunanja plast smučarske čelade oz. njena lupina je trda – navadno je narejena iz ABS plastike – in odporna na udarce. Glavo pomaga ščititi pred ostrimi predmeti, udarci in odrgninami. Obenem med padcem pomaga porazdeljevati udarno energijo na večji del čelade.
Notranja obloga smučarskih čelad je pogosto narejena iz pene EPS. To je material, ki na pogled deluje kot stiropor. Zasnovan je tako, da učinkovito absorbira udarce. Če je padec močnejši, se pena podloge stisne. Vsako čelado je potrebno po resnejšem padcu zavreči ter jo zamenjati za novo.
Konstrukcija smučarske čelade
Kar se tiče konstrukcije, smučarske čelade delimo na tiste, izdelane v kalupu, in na brizgane čelade. Prvi tip je narejen s pritrditvijo lupine ter pene za blaženje udarcev v enem samem postopku oblikovanja. V primerjavi z brizgano čelado je čelada v kalupu precej bolj elegantna in lažja.
Brizgane čelade vključujejo peno EPS, ki je vezana na ločeno lupino. Ta je navadno narejena iz ABS plastike z visoko odpornostjo proti udarcem. Takšne čelade nudijo boljšo vzdržljivost pri vsakodnevnih udarcih ter padcih v primerjavi s čeladami v kalupu.
Za nekatere smučarske čelade je značilno, da vključujejo še snemljive ušesne blazinice in podloge za reguliranje toplote.
Velikost in prileganje čelade
Pred nakupom čelado obvezno pomerite in izberite tisto, ki se vam najbolje prilega. Udobno prileganje in pravilna namestitev čelade zagotavljata najboljšo zaščito glave. V trgovino s seboj prinesite še smučarska očala in jih preizkusite skupaj s čelado.
Pravo velikost čelade lahko določite s pomočjo merilnega traku ali niti. Trak položite okoli zatilja in ga nato stisnite približno 1 centimeter nad obrvmi. Las med merjenjem ne umikajte. Trak ne sme zdrsniti, prav tako ne sme biti pretesno ob glavi. Vašo določeno velikost predstavlja mera, ki jo dobite v centimetrih. Od tu naprej si lahko pomagate z vnaprej pripravljeno tabelo. Če je vaš obseg glave 55 centimetrov, tabela določa, da je za vas primerna čelada velikosti S.
Dobro izbrana čelada se mora tesno prilegati ob glavi, a ne sme tiščati. Če se čelada premika naprej ter nazaj, pomeni, da prileganje ni dovolj tesno. Glavo med preizkušanjem čelade obračajte levo in desno. Če se čelada ob tem premika, preizkusite manjšo številko ali takšno, ki ima prilagodljiv mehanizem.
Dodatne funkcije smučarske čelade
Smučarska čelada mora uporabnika primerno greti in varovati pred različnimi vremenskimi razmerami. Za to lahko dobro poskrbijo prilagodljivi sistemi za prezračevanje. Narejeni so na osnovi čepov, gumbov, drsnih ali drugih mehanizmov. Na voljo so čelade s tremi do petnajstimi zračniki.
Pri čeladi za smučanje zelo prav pridejo tudi pralne in snemljive podloge, ušesniki, podbradni trakovi, nastavki za ušesnike, ki imajo lahko vgrajen avdio sistem. Nekatere čelade omogočajo tudi direktno pritrditev očal. Lahko si omislite še praktično trdo torbico, v kateri boste čelado shranjevali, ko je ne boste uporabljali.
Certifikati o varnosti
Ko izbirate smučarsko čelado, je treba preveriti, ali je certificirana za uporabo na snegu. Čelada, narejena v Evropski uniji, mora pridobiti certifikat z oznako CE EN 1077. Čelade, ki so bile izdelane v ZDA, pa morajo imeti certifikat z oznako ASTM F2040.