Vsi znamo hoditi, saj to počnemo praktično vsak dan, in večina od nas niti ne pomisli, da bi lahko pri hoji, kot športni aktivnosti, lahko kaj narobe počeli. Vendar, resnici na ljubo, hoja po opravkih ni enako kot hoja v obliki vadbe, in mnogi od nas pri tem delamo kar nekaj napak.
Katere so torej najpogostejše napake pri hoji ter kako se jim izogniti?
1. Neprimerna obutev
Investirajte v par pohodnih čevljev ali pa se odločite za tekaške copate. Pri tem ne potrebujete toliko oblazinjenja kot tekači, ampak je dovolj neko srednje blaženje, ki vam nudi dovolj podpore in oblazinjenja, da zaščiti stopala. Preverite, kako izbrati ustrezno obutev.
Tekaški copati srednjega razreda so sicer dovolj za krajši sprehod, če pa se nameravate odpraviti tudi v naravo in po brezpotjih, boste zagotovo potrebovali par trdnejših čevljev. Kakovostna obutev je garancija za njeno dolgo življenjsko dobo in je dobra naložba, če nameravate redno hoditi.
2. Preveč oblačil
Kdo bi si mislil, da vam med hojo lahko postane tudi vroče? Zato je priporočljivo, da nosite več slojev oblačil, ki jih lahko slečete, ko vam postane vroče. Še bolje pa je, da vam je na začetku aktivnosti nekoliko hladneje, saj se boste po nekaj minutah zagotovo ogreli.
Največja napaka je, da začnete s hojo toplo oblečeni, saj se boste že v prvih kilometrih močno pregreli, zaradi česar vam bo neprijetno.
3. Pretiravanje v količini in intenzivnosti
S svojim navdušenjem nad hojo ne pretiravajte, zato naj bodo vaše uvodne vadbe hoje kratke. Začnite z 10-minutnimi aktivnimi sprehodi, nato pa vsakega postopoma podaljšajte za minuto ali dve. S takšnim stopnjevanjem se boste izognili pretiravanju, to pa bo pomenilo, da je manjša verjetnost, da boste vadbo opustili.
Namesto tega se boste dobro počutili po vsaki aktivnosti in hkrati boste dovolj motivirani za naslednjo. Vedno imejte na koncu vadbe občutek, da bi lahko naredili še več. Seveda pa naj vas to ne obremenjuje. Preverite, koliko korakov na dan je priporočljivo prehoditi.
4. Prepočasna hoja
Hoja je relativno sproščena oblika vadbe, vendar če bo vaš tempo prepočasen, ne boste izkusili vseh koristnih učinkov vadbe. Določanje najprimernejše hitrosti je težko, saj so nekateri že po naravi hitrejši kot drugi, vendar približno 6 km na uro je kar dober tempo. Ne glede na hitrost pa bi moral biti tempo hoje v vsakem primeru takšen, da vmes vsaj malo zadihate.
5. Nepravilna tehnika hoje
Hoja ni zapleteno gibanje, vendar kljub temu mnogo ljudi dela napake. Pri tehniki hoje bodite zato pozorni, da hodite čim bolj vzravnano, pogled pa naj bo usmerjen naprej. Glava naj bo v podaljšku hrbtenice tako, da imate občutek, da lebdi nad rameni. Le-ta naj bodo sproščena in rahlo potegnjena navzdol in nazaj.
Roke ritmično zamahujte z nogami, pri čemer naj bodo dovolj sproščene, in ne stiskajte pesti, noge pa kontrolirano premikajte s pomočjo zadnjičnih mišic. Prvi stik stopala s tlemi naj bo na petah, nato pa težo prenesite na prste. Ne pozabite na enakomerno in globoko dihanje.
6. Hoja brez ogrevanja ali ohlajanja
Kljub temu da hoja ni naporna aktivnost, pa ogrevanje pred vadbo zagotavlja varno in učinkovito aktivnost, ohlajanje po njej pa bo preprečilo zakrčene mišice. Zato pred vadbo raztegnite glavne mišične skupine in sklepe, ko začnete z aktivnostjo, pa začnite počasi, nato pa tempo stopnjujte. Proti koncu aktivnosti hitrost hoje zmanjšajte, izogibajte se temu, da bi se nenadoma ustavili, nato pa zopet raztegnite glavne mišične skupine.
7. Za hojo vedno izberete isto pot
Hoja vedno po isti poti lahko hitro postane dolgočasna. To pa je glavna nevarnost vsake vadbe in se ji je potrebno čim bolj izogniti. Namesto tega raje načrtujte nove poti, saj boste tako vedno znova uživali v novi pokrajini in nepoznanih terenih.
8. Hoja po tekalni stezi
Hoja po tekalni stezi zagotovo ni tako prijetna in učinkovita kot na prostem. V tem primeru nekaj dela namesto vas opravi naprava, ki vas ob tem še prisili, da hodite drugače. Hoja po tekalni stezi prav tako ni primerljiva s hojo na prostem z vidika svežega zraka, ki je pri slednji ključni dejavnik, da hoja v naravi velja za aktivnost, s katero napolnimo baterije.
Hoja je zagotovo eden od najbolj preprostih in dostopnih načinov, da postanete fit, zato si po najboljših močeh prizadevajte, da hodite vsaj 20 do 30 minut na dan. S tem boste poskrbeli za boljši metabolizem, okrepili boste imunski sistem in se na sploh počutili bolje. Ne spreglejte tudi ostalih razlogov za vsakodnevno hojo.