Če ste prekomerno zaposleni z delom ter ne posvečate velike pozornosti zdravju in dobremu počutju, je več kot dobrodošlo, da se odklopite od rutine in se pričnete lotevati zdravih navad.
Po mnenju strokovnjakov ustrezna prehrana in primerna telesna vadba lahko telesu in možganom omogočita takojšnje koristi pri obvladovanju stresa, depresije in tesnobe. Resnično dobro počutje lahko dosežete z ravnovesjem, nenehno rastjo in sprejemanjem.
V nadaljevanju spoznajte nekaj učinkovitih in preizkušenih načinov, ki vam bodo pomagali izboljšati počutje in zdravje.
1. Zadosten in kakovosten spanec
Večina ljudi ne upošteva osnovnih napotkov za splošno dobro počutje. Človeško telo potrebuje primeren spanec in počitek, da se regenerira in da se obnovi energija za njegovo pravilno delovanje. Kakovostna regeneracija je nujna za telesne in duševne dejavnosti skozi dan.
Zadostna količina spanja poskrbi za uravnavanje hormonov, ki so neposredno povezani z razpoloženjem in čustvi. Kadar najpogosteje čutite razdraženost ali čustveno neravnovesje, je velika verjetnost, da vaše telo ni deležno dovolj spanca. Telo odrasle osebe potrebuje vsaj 6 do 7 ur spanja na dan, priporoča se celo 8 ur. Poskrbite torej, da boste spali dovolj.
Preberite tudi: 5 preizkušenih načinov za odpravo nespečnosti
2. Uživanje uravnotežene prehrane
Zgolj spanje ne bo prineslo zadostnih koristi. Uživati morate zdravo in uravnoteženo prehrano in na ta način telesu omogočiti zadostno količino hranil. Od hrane, ki jo uživate, je namreč odvisno, kako zdrav je vaš notranji sistem. Obenem pomaga tudi pri določanju čustvenega zdravja in duševnih bolezni, kot je depresija.
Ko telesu primanjkuje pomembnih hranil, to vodi do resnih zdravstvenih težav. Obenem se soočate s čustveno stisko in tesnobo. Strokovnjaki za zdravje in dobro počutje priporočajo, da uživate sadje in zelenjavo v zadostnih količinah. Uživanje oreščkov in leče krepi vaše srce. Čim bolj pa se izogibajte kofeinu, sladkorju ter hitri in predelani hrani.
Preberite tudi: 10 nasvetov za zdravo prehranjevanje
3. Izpostavitev telesa sončni svetlobi
Pomanjkanje vitamina D povzroča številne težave, kot je sezonska afektivna motnja. Ko ste izpostavljeni sončni svetlobi, se sproščajo endorfini, imenovani tudi hormoni sreče, ki so odgovorni za produktivnost možganov.
Vzemite si nekaj časa za kakovostno preživljanje časa na sončni svetlobi. Seveda pa se obvezno namažite s kremo za sončenje z zadostnim zaščitnim faktorjem, da preprečite morebitne opekline ter težave in bolezni, povezane s prekomerno in nezaščiteno izpostavitvijo soncu.
4. Spopadanje s stresom
Stresu se je dandanes precej težko izogniti, vendar pa ga lahko obvladujete. Zelo pomembno je, da se naučite stres obvladovati na pameten in učinkovit način. Poskušajte se izogibati situacijam, ki ga povzročajo.
Če stresa nikakor ne zmorete obvladovati, si zapišite vzroke zanj ter določite, katere ukrepe lahko sprejmete, da boste izboljšali svoj odziv, razpoloženje in celotno situacijo. Preberite tudi kakšno knjigo ali strokoven članek na temo odpravljanja stresa ter učinkovitega soočanja z njim.
Preberite tudi: 10 načinov za lajšanje stresa
5. Vsakodnevna vadba
Ko ste telesno aktivni in se vsak dan ukvarjate z vadbo, se izboljša pretok krvi v celem telesu. S povečanim pretokom krvi se poveča količina kisika, zato se počutite bolj energično, sveže in duševno dejavno. Vaje in telesne dejavnosti so še toliko pomembnejše, če ste zaposleni v pisarni.
Vadba ne poskrbi zgolj za dobro telesno pripravljenost, ampak tudi za zdravo duševno zdravje. Več kot dovolj je lahko samo že sprehod s hišnim ljubljenčkom ali vsakodnevni jutranji sprehod. Pomembno je, da to postane vsakodnevna navada.
Poleg duševnega zdravja vadba krepi tudi kosti in mišice, ki vas med vadbo ali opravljanjem vsakodnevnih opravkov varujejo pred najrazličnejšimi vrstami poškodb.
6. Izogibanje kajenju in alkoholu
Če boste še naprej pili prekomerne količine alkohola in kadili, bodo vaša prizadevanja zaman, in to ne glede na to, koliko časa in sredstev namenjate za svoje zdravje in počutje. Za zagotovitev zdravega življenja morate nujno opustiti kajenje in pitje alkohola.
Za marsikoga opustitev kajenja in pitja alkohola zagotovo ne bo preprosta naloga. A če se boste tudi tega lotili premišljeno in načrtno, vam bo zagotovo uspelo.
Preberite tudi: 7 načinov, da se odvadite kajenja
7. Druženje in prijatelji
Izoliranje in pomanjkanje komunikacije sta najpogostejša razloga za depresijo in duševne pa tudi telesne bolezni. Ne glede na to, kako natrpano je vaše družinsko ali poklicno življenje, poskusite nekaj časa nameniti prijateljem in se z njim kakovostno družiti.
Človek ne more ostati zdrav, če se ne druži. Komuniciranje z drugimi znižuje raven stresa. Če ste že slišali za terapijo s smehom, pri kateri se smejete skupaj z drugimi, ima tudi ta enak namen, da zmanjša stres. Prav vsak potrebuje sprejemanje in prijateljstvo, ki se lahko izpolnita samo ob druženju.
8. Ukvarjanje z novim hobijem
Hobiji nam pomagajo, da smo zaposleni in dejavni. Ko se zanimate za nekatere dejavnosti in jih z veseljem opravljate, sprejemate zdrave ukrepe za izboljševanje svojega čustvenega počutja. Poleg tega to preprečuje, da bi bili možgani pod pritiskom dela in vsakdanjega življenja. Poiščite si torej nov hobi. To je odlično za krepitev možganov in izboljšanje splošnega razpoloženja.
9. Življenje v sedanjosti
Pogost razlog za nihanja razpoloženja, depresijo in anksioznost je, da je oseba obtičala v preteklih dogodkih. Negativni samogovori ne kradejo zgolj sreče, temveč tudi zamujajo priložnosti, ki jih ponuja sedanji trenutek. Naučite se torej živeti tukaj in sedaj. Ne razmišljajte preveč o prihodnosti.